|
Sikringers farveangivelse af mærkestrøm
Dokument oprettet: | 7 Nov 2002 | Senest ændret: | 24 Apr 2021 |
Smeltesikringer beskytter en elektrisk installation i tilfælde af overbelastning og kortslutning. Hvis sikringens mærkestrøm overskrides, afbrydes strømmen ved at en tynd metaltråd inde i sikringen smelter (afbrydelse sker efter et vist tidsrum, afhængig af hvor stor strømoverskridelsen er. Tiden kan bestemmes ud fra kurvediagrammer fra producenten).
To meget anvendte sikringstyper kaldes for Diazed (mere buttet formfaktor) og Neozed (slankere). De har en fjederbelastet lille skive bagtil (pop-ud indikator), som dels fortæller noget om sikringens mærkestrøm (ved hjælp af farvekode), dels indikerer om sikringen er sprunget (er indikatoren gået løs eller evt skudt helt væk?).
Sikringsstørrelse og farvemærkning
Mærkestrøm |
Farvekode |
Illustration |
2 A |
Rosa |
 |
4 A |
Brun |
 |
6 A |
Grøn |
 |
10 A |
Rød |
 |
13 A |
Sort |
 |
16 A |
Grå |
 |
20 A |
Blå |
 |
25 A |
Gul |
 |
35 A |
Sort |
 |
50 A |
Hvid |
 |
63 A |
Kobber |
 |
80 A |
Sølv |
 |
100 A |
Rød |
 |
Baggrunden for valget af en del af farverne kan spores til kulører på frimærker i "Deutches Reich" omkring 1906. Her blev farvemærkning af sikringstørrelser introduceret i Tyskland og sammenfaldet mellem frimærkeværdier, farver og sikringers mærkestrøm skulle gøre det lettere at aflæse, hvor stor en sikring der sad i en given installation. Fx var et frimærke pålydende 10 tyske reichspfennig rødt mens det var blåt når den pålydende værdi var 20 tyske reichspfennig.
Interne links til emner i dette opslag:
Eksterne links til emner i dette opslag:
Home |
| |
Copyright © 2002-2025 Cubus | cubusadsldk@gmail.com |
|